وبلاگ

خانهطراحی گرافیکیبررسی نکات اساسی در طراحی لوگو
طراحی-لوگو-شرکت هلما

بررسی نکات اساسی در طراحی لوگو

بررسی نکات اساسی در طراحی لوگو

 لوگو (logo) نمادی تصویری است که معرف یک شرکت، محصول، سایت یا وبلاگ و هویت یک برند است . و به گونه ای طراحی می شوند که در عین سادگی حاوی بیشترین اطلاعات و نشانه های تصویری (معمولا با هدف تبلیغاتی) هستند .

هدف اصلی از داشتن لوگو چیست؟ چرا تجارت ما احتیاج به یک لوگو با طراحی حرفه ای دارد؟ یک لوگوی با طراحی حرفه ای توجهات را جلب می کند، و اثری ماندگار روی ذهن مردم دارد. برای مثال، به آرم نایک، شرکت مشهور کفش های ورزشی نگاه کنید هنگامی که شما آرم تیک را می بینید، به سرعت می فهمید که این متعلق به نایک است. مثال های فراوان دیگری نیز میتوان آورد که شما احتمالا هر روز می بینید و بدون شک قدرتی که طراحی لوگو خوب برای شرکت ها دارد مورد تاثیر همگان قرار می گیرد

 

طراحی-لوگو-شرکت هلما

بررسی نکات اساسی در طراحی لوگو

اولین گام در طراحی لوگو

طرح های اولیه که به صورت دستی روی کاغذ نقاشی می شود اولین و مهمترین مرحله در طراحی یک لوگوی تاثیرگذار است. این طرح ها می تواند شامل نقاشی های ساده ای باشد که با خودکار یا مداد روی کاغذ نقاشی می شود.
کار خود را با کشیدن چندین طرح اولیه یا ایده آغاز کنید و سپس از بین آنها و یا با ترکیب چند ایده به ایده اصلی دست پیدا کنید. در صورتی که هیچ یک از این طرح ها به شما کمک نکرد طرح های دیگری رسم کنید و هرگز از تلاش خود دست برندارید .
یک طراح حرفه ای در مقایسه با دیگر بخش های طراحی، زمان بیشتری را صرف این مرحله از کار می کند.

 

لوگوی شما بایستی به چشم بیاید

موردی که همه لوگوهای معروف در آن مشترک هستند سادگیست. در طراحی آنها از عناصر اضافی و پر زرق و برق بی مورد که تمرکز مخاطب را از بین میبرد خبری نیست. لوگوهایی که در طراحی آنها از عناصر و جزئیات زیادی استفاده شده باشد باعث حواس پرتی و عدم تمرکز مخاطب شده و در ذهن ماندگاری طولانی مدت نخواهد داشت.

 

در طراحی لوگو در طول سالیان طولانی به مد روز اهمیت بدهید

استفاده از یک لوگوی ثابت در طول سالیان متمادی تاثیر روانی خوبی بر روی مخاطبین ندارد و بهتر است در طول هر دهه با حفظ ساختار کلی سعی کنید لوگوی خود را بروزرسانی کنید.

سعی کنید در طراحی لوگوی خود از ابتدا این مورد را در نظر داشته باشید تا در زمان مناسب برای اعمال تغییر در لوگو محدودیت های کمتری داشته باشید.

 

طراحی-لوگو-شرکت هلمابررسی نکات اساسی در طراحی لوگو

 

مشکی به تنهایی رنگ مناسبی نیست

مسلما در طراحی لوگو بایستی به اصول روانشناسی رنگ توجه ویژه داشته باشید. علاوه بر این رنگ ها در فرهنگ های متفاوت معنی مختلفی دارند پس اگر به دنبال طراحی لوگو برای ارائه محصول در کشور مشخصی هستید حتما از قبل با متخصصین این امر مشورت کنید.

جدا از مفهوم های خاص برای رنگ در فرهنگ های مختلف در بسیاری از کشورها رنگ های مشخصی مفهوم یکسان را به مخاطب منتقل میکنند. به عنوان مثال رنگ نارنجی به معنی وضوح و روشنی در کار است و یا رنگ بنفش نشانه خلاقیت ، رنگ آبی نشانه اعتماد و یا رنگ خاکستری نشانه میانه روی است.

سعی کنید در طراحی لوگو خود از یک رنگ به تنهایی استفاده نکنید. معمولا استفاده از ترکیب رنگ مناسب با توجه به نوع محصول و یا خدمات قابل ارائه باعث ماندگاری بیشتر لوگو در ذهن مخاطبین شما خواهد شد.

 

از رنگ های تاثیرگذار در طراحی لوگو استفاده کنید

استفاده از رنگ های خاص و تک یکی دیگر از ایده های موثر است. برخی از برندها فقط با رنگ خاص و منحصر به فرد خود قابل تشخیص و شناسایی هستند.مثلا کمتر کسی است که با برند معروف لاگوست (lacoste) و شکل سوسمار (تمساح) جالب روی آن آشنا نباشد این برند با رنگ سبز خود شناخته میشود و این موضوع این برند را از رقبای خود متمایز می کند.
از رنگ هایی استفاده کنید که در چرخه رنگ به هم نزدیک هستند.
مثلا برای یک پالت گرم از رنگ های قرمز، نارنجی و درجات مختلف رنگ زرد استفاده کنید.

 

انتخاب بهترین سبک طراحی لوگو متناسب با فعالیت کمپانی

قبل از شروع کار، در مورد مشتری خود و مخاطبان او تحقیق و جستجو کنید. این به شما کمک می کند از همان ابتدا بهترین سبک طراحی را انتخاب کنید. اما هدف از طراحی یک لوگو این است که متوسط افراد یک جامعه آن برند را به یاد بسپارند.از این نمونه می توان لوگوی Pepsi و Nike را نام برد که با یک نگاه اجمالی به این لوگوها می توانید آنها را بلافاصله تشخیص دهید.
به یاد داشته باشید که لوگوها در دنیای واقعی در معرض دید مخاطب قرار می گیرند، مثلا روی اتوبوس و بیلبورد شما باید قبل از ارائه لوگو به مشتری آن را از زوایای مختلف در معرض دید قرار دهید تا ببینید به راحتی قابل تشخیص هست یا خیر؟

 

طراحی-لوگو-شرکت هلمابررسی نکات اساسی در طراحی لوگو

 

مرحله نهایی و تکمیل سازی لوگو

بهتر است چندین طرح برای مشتری خود طراحی کنید تا به او این امکان را بدهید که از میان طرح های مختلف ، دستش برای انتخاب باز باشد. بعد از طراحی و نمایش آن به مشتری ، دست او را برای چند مورد تغییر باز گذارید تا در مرحله تکمیلی طرح ،آن را اجرا نمایید.
یادتان باشد که شما نمی توانید سلیقه خود را به مشتری تحمیل نمایید. رعایت این نکات نوعی احترام به مشتری تلقی می شود و رضایت او را به همراه دارد.

نتیجه گیری

لوگو ها همواره سیاه و سفید طراحی می شود. لوگوهایی که در همان مرحله اول رنگی طراحی می شوند، از حرفه ای گری آن کاسته شده است. باید در نظر داشته باشید آرم طراحی شده معلوم نیست در آینده چه جاهایی استفاده خواهد شد .ممکن است مجبور به استفاده بدون رنگ یا سیاه و سفید از آن باشیم یا مجبور باشیم آن را در ابعاد بسیار کوچک یا بسیار بزرگ استفاده کنیم. طراحی لوگوی شما باید به نحوی باشد که به هیچ وجه از زیبایی ،کیفیت و خوانایی آن در سایزهای مختلف یا در رنگ های مختلف ، کاسته نگردد.طراحی لوگو باید ساده و روان باشد. پس از طراحی لوگوهایی که حائز جزییات بسیار هستند اجتناب کنید چون وقتی این لوگوها را در سایزهای خیلی حقیر بهره‌گیری می کنید دیگر جزییات قابل تشخیص نیستند.

 

منابع: دانادیزاین

آرمان وب

 

تیم تولید محتوای شرکت نرم افزاری هلما برای شما تولید محتوای وب سایت، تولید خبرنامه های شما حتی به زبان عربی برای کشورهای حوزه خلیج فارس تولید محتوای وبلاگ، تولید محتوای تجاری و … را انجام می دهد.
جهت مشاوره میتوانید با شماره های ۰۹۱۵۳۱۳۷۵۵۹و۳۸۹۲۷۵۹۴ تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه