وبلاگ

خانهتولید محتوا و سئوتحلیل محتوا چه مراحل و ویژگی هایی دارد؟
تحلیل محتوا-شرکت هلما

تحلیل محتوا چه مراحل و ویژگی هایی دارد؟

تحلیل محتوا چه مراحل و ویژگی هایی دارد؟

تحلیل محتوا روش مطالعه و تجزیه و تحلیل ارتباط‌ها به شیوه نظام دار، عینی و کمی برای اندازه‌گیری متغیرهاست.

تحلیل محتوا تکنیک تحلیل و آنالیز محتوا و متون به شمار می رود که تلاش می‎کند تا با استفاده از روش آنالیز، داده‌هایی را در مورد متن استخراج نماید.تحلیل محتوا از روش‌های اسنادی است که به بررسی نظام مند، عینی، کمّی و تعمیم پذیر پیام‌های ارتباطی می‌پردازد. این روش در دسته‌بندی روش‌ها، پهنانگر محسوب می‌شود و از آن برای بررسی محتوای آشکار پیام‌های موجود در یک متن می‌پردازد و در نتیجه وارد تاویل و نشانه شناسی محتوای پیام نمی‌شود.

طبق نظر کارشناسان تولید محتوای شرکت نرم افزاری هلما تحلیل محتوا روشی مناسب برای پاسخ دادن به سؤال‌هایی دربارهٔ محتوای یک پیام است. هر چند در رویکردهای اولیه، ادعا می‌شد که تحلیل محتوا می‌تواند علاوه بر محتوای پیام، به ویژگی‌های مؤلف و تأثیر بر مخاطب بپردازد، اما امروزه دو کارکرد اخیر را تنها در روش‌های تلفیقی میدانی و اسنادی امکان‌پذیر می‌دانند.

تحلیل محتوا-شرکت هلما

معمولاً زمانی که از تحلیل محتوا به عنوان یک روش نام برده می‌شود، تحلیل محتوای کمی مورد نظر است. با این حال، امروزه از تحیل محتوای کیفی نیز در روش‌های پژوهش اسنادی نام برده می‌شود که به گونه‌ای همان تحلیل محتوای مضمونی یا تماتیک است.

در تحلیل محتوای کیفی، تلاش بر این است تا با کدگذاری باز، محوری و زمینه‌ای، مقولات محتوایی موجود در پیام‌های ارتباطی شناسایی و استخراج شود.

 

مراحل تحلیل محتوا

– ابتدا باید موضوع مورد مطالعه مشخص و معین شود.

– در گام دوم، باید چهارچوب نظری پژوهش شکل بگیرد؛ متغیرهای مستقل و وابسته تفکیک داده شوند، فرضیه در نظر گرفته شود و سپس با استفاده از روش‎ها‎ی منطقی برای متغیرها اهدافی تعیین گردند.

– در این مرحله معیاری برای اندازه گیری متغیرها در نظر گرفته شود، به عنوان مثال، تهیه فهرستی از واژگان کلیدی به قصد شمارش آن ها می تواند به اندازه گیری نقش متغیرها کمک کند.

– تهیه و تنظیم ابزار جمع آوری اطلاعات با توجه به موضوعی که قرار است پژوهش در آن حوزه صورت گیرد.

– جمع آوری اطلاعات مربوط به طرح پژوهش که این امر با در نظر گرفتن زمان و مکانی که قرار است عملیات در آن انجام گیرد، کامل می‎شود.

– مطالب و متون باید طبقه بندی شوند این کار به منظور سهولت درک برای خوانندگان انجام می شود.

– در پایان کار باید مطالب آنالیز و تجزیه شوند که یا فرضیه اصلی را رد و یا آن را اثبات می‎کند.

 

ویژگی‎ها‎ و مزایای تحلیل محتوا

– ارزیابی متون غیرقابل فهم

– پیام رسانی به شیوه ای ساده

– عینی بودن

– قاعده مند بودن

– تمرکز بر محتوای آشکار

– استفاده از اسلوب‎ها‎ی علمی

– امکان جمع آوری اطلاعات از افراد غیر قابل دسترس

– پی بردن به دوره‎ها‎ی زمانی مختلف و آشنایی با شیوه‎ها‎ی مختلف زندگی

– نسبت به روش های دیگر پژوهش، به لحاظ زمانی و هزینه، مقرون به صرفه می‌باشد.

– دسترسی به همه بخش‎های متن، به ویژه در زمانی که پژوهش دچار خلل می شود و نیاز به اصلاحات دوباره دارد.

 

کاربردهای تحلیل محتوا

– توصیف درست خصوصیات پیامهای دشوار که در متون درسی، سخنرانی‌ها، روزنامه‌ها و مجلات به کار برده می‎شوند.

– فهم اهداف فرستنده پیام یا همان نویسنده متن و دلایل ارسال آن؛ به عنوان مثال، با تجزیه و تحلیل محتوای پیام رهبر یک حزب سیاسی به مخاطبان خود، می‌توان به راحتی اهداف آن را بدست آورد.

– شناخت میزان تاثیر پیام بر روی مخاطبان؛ به عبارت دیگر، افرادی که پیام برای آن‌ها ارسال می‌شود، مورد مطالعه قرار می‌گیرند تا میزان تاثیر پیام بر آنها اندازه گیری شود و اثر مثبت و یا منفی آن بدست آید. این امر به منظور اصلاحات پیام صورت می‎گیرد.

– شناخت اثر و دست نوشته نویسنده مورد پژوهش قرار می‎گیرد. برای نمونه، افراد با توجه به ویژگی‌های شخصیتی از واژگانی خاص در نوشتار خود سود می‌جویند. فراوانی واژه‌ها و نحوه ترکیب آنها در میان افراد متفاوت می‌باشد. مثلاً در سیاست برای پی بردن به تیپ شخصیتی افراد از تحلیل پیام‎ها‎ی آنها استفاده می‎شود. در پیام‎ها‎یی که واژه‎ها‎ی چون نظامیگری، میلیتاریسم، جنگ و خشونت بیشتر استفاده شود، فرد در ردیف افراد محافظه کار و جنگ طلب قرار می‎گیرد.

– پاسخ به برخی از پرسش‎ها‎ی پژوهشگران که پاسخی برای آن پیدا نمی‎کنند.

– مطالعه جنبه‌هایی از فرهنگ و تغییرات فرهنگی؛ مثلاً، می‌توان اشعار، ادبیات و هنر یک فرهنگ را در زمان خاصی مورد تجزیه و تحلیل قـرار داد تا ارزش‌های موجـود در آن عصـر بدست آورد.

– دستیابی به خصوصیات و ویژگی‌های اجتماعی زمانی خاص و جریان‌های عمیق و پنهان اجتماعی دوره ای که نویسنده در آن می‌زیسته؛ زیرا بیشتر نویسندگان فرزند زمان خود محسوب می‎شوند و در آثار خود به انعکاس مسائل و امور روز می‎پردازند.

– پی بردن به بیماری، خصوصیت رفتاری و یا ذهنی نویسنده که از این طریق می توان منطقی یا غیر منطقی بودن پیام را مشخص کرد.

 

روش‎ها‎ی تحلیل محتوا

– بیان کردن مطالب به صورت عینی و منتظم

– بیان محتوا با پشتوانه نظری

– توصیف ویژگی‎ها‎ی آشکار پیام

– رمزگذاری ویژگی‎ها‎ی مشخص پیام

– استخراج معانی پنهان و مستتر

– عدم دخالت تعصبات و ذهنیات تحلیل‎گر در تحلیل محتوای سایت

– استفاده از فرضیه و سوال برای تبیین رابطه معنایی متغیرها

 

به گزارش شرکت هلما در تحلیل محتوا، پژوهشگر پیام‌های تولید شده را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش‌های تحقیق خود است. روش تحلیل محتوا برای دانشمندان علوم اجتماعی و انسانی فرصت‌های گوناگونی را جهت استفاده منظم از فرا گیرترین شکل مدارک مربوط به امور انسانی- یعنی محتوای ارتباطات- فراهم می‌آورد. دامنه وسیع این فرصت‌ها هنگامی که تنوع مواردی را که روش تحلیل محتوا در آن مفید واقع شده است مرور می‌کنیم؛ آشکارتر خواهد شد.

 

منابع:وبرمز

ویکی محتوا

ارسال دیدگاه