وبلاگ

خانهطراحی وبسایتمقیاسی کامل از Python و php در ۲۰۲۰
مقیاسی-کامل-از-Python-و-php-در-2020-شرکت نرم افزاری هلما

مقیاسی کامل از Python و php در ۲۰۲۰

توسعه Backend یکی از مهارتهایی است که امروزه بسیار مورد درخواست است. تقریباً با راه اندازی هر کسب و کار جدید به یک وب سایت و یک برنامه تلفن همراه نیاز داریم که هر دو در باطن به یک سرور وصل می شوند. بنابراین ، در بازار تقاضای زیادی برای توسعه دهندگان Backend وجود دارند و شرکت ها مایل هستند مبالغ زیادی را به توسعه دهندگان بپردازند تا بتوانند پس زمینه را به خوبی مدیریت کنند.

بسیاری از زبان های برنامه نویسی که برای توسعه Backend در بازار استفاده می شوند:

 

Python: پایتون یکی از محبوب ترین گزینه های برنامه نویسی است. نسبتاً جدید است و از پشتیبانی كتابخانه ای عظیم برخوردار است.

PHP: مدت طولانی است که در بازار وجود دارد و حتی امروزه نیز از آن استفاده گسترده ای می شود. به عنوان مثال ، فیس بوک دارای پس زمینه قابل توجهی در PHP در روزهای اولیه اش بود.

JavaScript: با وجود فریم ورک های وب قدرتمندی مانند NodeJS ، JavaScript بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده و به عنوان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ظاهر شده است.

Ruby on Rails  :Ruby یکی از محبوب ترین چارچوب های توسعه وب است و در حال حاضر تعداد زیادی استارتاپ از آن استفاده می کنند.

Dot NET: چارچوب دات نت طرفداران خاص خود را دارد. در ابتدای کارش بیشتر یک چارچوب اختصاصی بود ، اما در اواخر مایکروسافت کارهای بزرگی را در زمینه منبع باز (Open source) انجام می دهد. نقطه خالص به دلیل پشتوانه مستحکم مایکروسافت ، بیشتر در شرکتها استفاده می شود.

 

برای توسعه دهندگان جدید ، همیشه مسئله سردرگمی این است : کدام یک از چارچوب بک اند را برای یادگیری انتخاب کنیم ؟ با تعداد زیادی زبان برنامه نویسی جدید که ویژگی های بسیاری ، کتابخانه و چارچوبهای مختلف را ارائه می دهد ، چگونه یک شخص تصمیم می گیرد که در چه چارچوب وب یاد بگیرد؟ در این پست وبلاگ ، ما سعی خواهیم کرد ۲ زبان محبوب برنامه نویسی بک اند – Python و PHP را با هم مقایسه کنیم. ما سعی خواهیم کرد تا جنبه های مختلفی را پوشش دهیم و ببینیم کدام یک از آنها برنده می شود.

قبل از مقایسه ، ابتدا اجازه دهید نقاط مقایسه را ذکر کنیم که به طور قابل توجهی در انتخاب چارچوب وب تأثیر می گذارد:

 

سهولت یادگیری: این احتمالاً یکی از مهمترین پارامترها برای تصمیم گیری برای استفاده از چارچوب وب است. اگر یادگیری زبان برنامه نویسی دشوار است ، هیچ نکته ای برای صرف وقت در آن وجود ندارد. امروزه ، زمان توسعه دهنده برای کلیه اهداف عملی مهمتر از زمان اجرای است.

پشتیبانی: بیایید رودربایستی رو کنار بگذاریم – همه ما با مشکالات مبارزه می کنیم ، همه ما هنگام نوشتن برنامه با مشکلاتی روبرو می شویم و همه ما به دنبال پشتیبانی آنلاین در StackOverflow و تالارهای دیگر هستیم. اگر یک زبان برنامه نویسی خاص شناخته شده نیست و پشتیبانی کمی از جامعه در دسترس است ، بهتر است از آن دوری کنید.

مستندات(Documentation): درست مانند پشتیبانی جامعه ، ضروری است که زبان یا چارچوب برنامه نویسی دارای اسناد کافی برای توسعه دهندگان برای یادگیری و درک تفاوت های ظریف باشد.

قیمت گذاری: برخی از ابزارها و چارچوب ها رایگان نیستند. این ممکن است به میزان قابل توجهی در انتخاب سازمانی که از نظر بودجه ضعیف است تأثیر بگذارد. به طور کلی ، تعداد زیادی از شرکتهای فناوری به جای استفاده از سیستم های پرداخت ، ترجیح می دهند از ابزارهای منبع باز و چارچوبها استفاده کنند. با این حال ، شرکت هایی مانند بانک ها ، شرکت های بیمه و غیره ترجیح می دهند از سیستم های پرداخت شده استفاده کنند.

پشتیبانی کتابخانه: اگر زبان برنامه نویسی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد ، توسعه دهندگان بیشتری وجود خواهند داشت که کتابخانه هایی را برای یک زبان خاص ایجاد می کنند. در نتیجه ، توسعه حتی ساده تر می شود.

سرعت: برنامه های سمت سرور ممکن است نیاز به ظرفیت تحمل بالا و همچنین زمان تاخیر کم داشته باشد. از این رو مهم است که از نظر زمان اجرای سریع کدام زبان سریعتر باشد.

انتخاب فریمورک وب: مهم است که زبان برنامه نویسی چارچوب های توسعه وب را به خوبی طراحی کرده باشد که کاربردی آسان باشد و برنامه های قدرتمندی را توسعه دهد.

اشکال زدایی(Debugging): انتخاب زبان برنامه نویسی همچنین باید به ابزار اشکال زدایی موجود برای زبان بستگی داشته باشد. عدم وجود ابزارهای اشکالزدایی خوب به معنای آن است که توسعه دهندگان می خواهند وقت بیشتری را برای اشکال زدایی صرف کنند ، که اساساً تولیدی ترین زمان نیست.

 

مقیاسی-کامل-از-Python-و-php-در-2020-شرکت نرم افزاری هلما

مقیاسی کامل از Python و php در ۲۰۲۰

مقایسه عملکرد PHP در مقابل پایتون

حال بگذارید به هر یک از فاکتورهای فوق برسیم و ببینیم که Python و PHP چگونه با یکدیگر مقایسه می شوند.

سهولت یادگیری

بدون شک ، یادگیری پایتون بسیار ساده تر است. پایتون یک زبان برنامه نویسی با هدف کلی است و خیلی سریع می توان آنرا برداشت. در حقیقت ، انتخاب پایتون بسیار ساده است که بیشتر دوره های برنامه نویسی برای مبتدیان اکنون از زبان برنامه نویسی پایتون برای آموزش اصول برنامه نویسی استفاده می کنند. برنامه های پایتون در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی بسیار کوتاه تر و آسان برای نوشتن است و به عنوان یک نتیجه ، برای بسیاری از برنامه ها به گزینه ای ارجح تبدیل شده است. نحو بسیار ساده تر است و در مقایسه با همان کدی که در سایر زبان های برنامه نویسی نوشته شده است ، کد بسیار خوانا است.

از طرف دیگر PHP به معنای زبان عمومی نبوده است. این برنامه به طور خاص برای برنامه های وب طراحی شده است که قطعاً پیشرفته تر از برنامه های ساده و مستقل است. در نتیجه ، یادگیری PHP در مقایسه با یادگیری پایتون ، زمان بیشتری می گیرد.

زمان لازم برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی باید یکی از مهمترین عوامل در انتخاب کدام زبان باشد. برای مبتدیان ، پایتون بسیار ساده تر است. از طرف دیگر PHP می تواند برای برنامه نویسان تازه کار کمی سخت باشد. PHP برای ایجاد صفحات شخصی ساده طراحی شده است اما دیرهنگام در پیچیدگی رشد کرده است. جامعه برنامه نویسان PHP در تلاش است تا پشتیبانی زیادی را برای برنامه نویسان جدید ارائه دهد. با این حال ، همانطور که در بالا ذکر شد ، پایتون به دلیل سادگی ذاتی زبان ، در حاشیه قابل توجهی پیروز می شود. نحو و سازه های موجود در پایتون به راحتی قابل درک است.

 

جامعه پشتیبانی

پایتون و PHP ، هر دو از پشتیبانی عالی جامعه برخوردار هستند. PHP مدتی است که در بازار وجود دارد ، خصوصاً برای توسعه برنامه های وب. در نتیجه ، جامعه عظیمی از توسعه دهندگان PHP وجود دارد که آماده ارائه پشتیبانی هستند.

پایتون از نزدیک با PHP در اینجا مطابقت دارد. تعداد زیادی از برنامه نویسان پایتون در بازار وجود دارند که بطور مداوم برنامه های پایتون را توسعه می دهند. در نتیجه ، حمایت از جامعه برجسته است. پایتون و پی اچ پی هر دو در اینجا نزدیک هستند و هیچ یک از آنها برنده مشخصی نیستند.

پایتون وقتی Google شروع به استفاده از آن برای برخی از برنامه های محبوب Google مانند YouTube کرد ، محبوب شد. بسیاری از راه اندازی های قدرتمند مانند Instagram ، Pinterest و Reddit از برنامه های وب مستقر در پایتون استفاده می کنند. با گفتن این نکته ، باید توجه داشت که بزرگترین شبکه اجتماعی جهان – فیس بوک با استفاده از PHP به عنوان پس زمینه اصلی نوشته شده است.

 

مستندات

مستندات گسترده برای هر دو زبان برنامه نویسی در دسترس است. وب سایت های بی شماری ، تالار گفتگو ، تابلوهای بحث و گفتگو وجود دارد که آموزش عالی در مورد چگونگی توسعه برنامه های کاربردی با استفاده از Python یا PHP ارائه می دهند. رقابت در اینجا سفت و سخت است و دقیقاً مانند پشتیبانی جامعه ، واقعاً یک برنده مشخص نیست. هر دو زبان از نظر در دسترس بودن مستندات به همان اندازه خوب هستند.

 

هزینه ها

Python و PHP هر دو کاملاً رایگان و منبع باز هستند. هر دو در اینجا نیز پیروز می شوند. در حقیقت ، هر دو Python و PHP در اینجا به طور چشمگیری نسبت به سایر چارچوب های وب پرداخت شده پیروز می شوند.

 

پشتیبانی کتابخانه

حال این یک نکته است که Python به طور قابل توجهی PHP را ضرب و شتم می کند. پایتون تقریباً در همه نوع برنامه های کاربردی از پشتیبانی کتابخانه ای به خوبی توسعه یافته است. PHP از این جنبه از پایتون عقب مانده است ، اما Packagist (مخزن بسته های PHP) یک ستون فقرات قوی است که PHP را نگه می دارد. به عنوان مثال ، این روزها ، بسیاری از استارتاپ ها و حتی سازمان های بزرگ برنامه های وب تحت پشتیبانی Machine Learning را توسعه می دهند. پایتون چندین کتابخانه عالی برای آموزش ماشینآموز مانند TensorFlow ، Keras ، Theano ، Scikit Learn و غیره فراهم می کند. در نتیجه ، توسعه چنین نوع برنامه هایی با استفاده از پایتون نسبت به تقریباً هر زبان برنامه نویسی دیگر بسیار ساده تر است.

مقیاسی کامل از Python و php در ۲۰۲۰

مقیاسی-کامل-از-Python-و-php-در-2020-شرکت نرم افزاری هلما

سرعت

نسخه های PHP 5.x بسیار کند بودند و زمان زیادی را در اجرا می گیرند. با این حال ، نسخه جدید PHP 7.x بسیار سریع ، تقریباً ۳ برابر سریعتر از یک برنامه معمولی پایتون است. سرعت اغلب به یک عامل مهم در برنامه های کاربردی مهم تبدیل می شود. به عنوان مثال ، در یک سیستم بانکی اصلی که روزانه یک میلیون بازدید دارد ، تأخیر در ۳ برابر ممکن است تأثیر قابل توجهی در عملکرد کلی سیستم ایجاد کند. بنابراین ، در مورد سرعت صحبت می کنیم ، PHP با حاشیه قابل توجهی نسبت به پایتون پیروز می شود.

با این حال ، باید توجه داشت که برای اکثر برنامه های کاربردی ساده ، مقیاس بسیار کم است و بنابراین ، تاخیر زمانی قابل توجهی وجود ندارد. به عنوان مثال ، برای همه اهداف عملی ، ۱۰ میلی ثانیه با ۳۰ میلی ثانیه تفاوت چندانی ندارد با توجه به اینکه این برنامه دارای اهمیت حیاتی نیست.

 

انتخاب فریم ورک وب

متداول ترین چارچوب های وب مستقر در پایتون عبارتند از: Django ، Flask ، Pylons ، Pyramid و غیره. از طرف دیگر بیشترین استفاده از چارچوب های وب مبتنی بر PHP عبارتند از Codeigniter ، Zend، Laravel، Symfony و غیره.

Django بسیار سریع ، مقیاس پذیر ، ایمن و آسان برای استفاده شناخته شده است. کاملاً محکم و قدرتمند است و در تعداد زیادی از برنامه کاربردهای زیادی دارد. به همین ترتیب ، Codeigniter و Laravel در بازار بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و تقریباً تمام برنامه های PHP امروزه از یکی از ۲ چارچوب فوق استفاده می کنند.

پایتون و PHP هر دو کاملاً نزدیک به این نکته هستند که با توجه به این نکته که هر دو گزینه به همان اندازه خوبی را ارائه می دهند. با این وجود توسعه دهندگان جدید از استفاده از جنگو لذت می برند زیرا زمان توسعه در جنگو بسیار پایین است و تنظیم آن بسیار آسان است.

مقیاسی کامل از Python و php در ۲۰۲۰

 

اشکال زدایی

پایتون یک اشکال زدایی قدرتمند به نام PDB (Python Debugger) ارائه می دهد. PDB به خوبی مستند شده است و حتی برای مبتدیان نیز کاربرد آن آسان است. از طرف دیگر PHP بسته XDebug را برای اشکال زدایی فراهم می کند. هر دو PDB و XDebug متداول ترین ویژگی های اشکال زدایی را دارند – نقاط شکست ، پشته ها ، نقشه برداری از مسیر ، و غیره. هر دو Python و PHP در اینجا مشابه هستند ، و هیچ یک برنده روشنی نیست.

به طور خلاصه ، برای اکثر امتیازات ، هر دو Python و PHP شبیه یکدیگر هستند. برای دیگران ، پایتون بهتر از PHP است. به نظر می رسد پایتون برنده PHP است. در اینجا چیزی است که ما توصیه می کنیم:

 • اگر یک برنامه نویسان PHP با تجربه هستید ، از آنجا که قبلاً آن را از داخل و خارج می شناسید ، به PHP بچسبید.
 • اگر یک برنامه نویس متوسط هستید ، ممکن است بخواهید پایتون را یاد بگیرید و برای فرصت های شغلی بهتر به سمت آن سوق دهید.
 • اگر یک برنامه نویس تازه کار هستید که می خواهید توسعه باطن را یاد بگیرید ، شروع به یادگیری پایتون کنید و در نهایت به چارچوب های مستقر در پایتون بروید.

مقیاسی کامل از Python و php در ۲۰۲۰

 

مقیاسی-کامل-از-Python-و-php-در-2020-شرکت نرم افزاری هلما

منبع: hackr.io

دیدگاه ها

 • فروردین ۷, ۱۳۹۹
  پاسخ دادن

  BrianCrymn

  Many thanks extremely useful. Will certainly share website with my buddies.

 • اردیبهشت ۶, ۱۳۹۹
  پاسخ دادن

  JamesTix

  Great looking website. Think you did a whole lot of your very own html coding.

ارسال دیدگاه